SHELL TOODAB NÜÜD GAASIST KA HÜDROVEDELIKKE

Aastal 2011 avas Shell Kataris uue maagaasi töötlemise kompleksi, kus kõigepealt asuti gaasist tootma sõiduautode ja rasketehnika mootoriõlisid. Uus maagaasist baasõlide tootmise tehnoloogia sai nimeks Gas To Liquid Technology, ehk GTL Technology. Eesti keelde ümber panduna tähendab see gaasist vedelike tootmise tehnoloogiat.

Üle neljakümne aasta teadustööd tõestas, et maagaasist toodetud õlidel on oluliselt paremad füüsikalised omadused, kui naftatoodetel. Temperatuuri- ja oksüdatsioonikindlus on paremad, õli voolavus madalatel temperatuuridel on parem ja õli säilitab oma omadused laias temperatuurivahemikus paremini, kui naftatooted.

Tänaseks on Shell gaasist toodetud määrdeainete valikut laiendanud hüdrovedelikele. Valikus on kõrge sooritusvõimega GTL-tehnoloogial valmistatud kulumisvastaste manuste paketiga aastaringsed hüdrovedelikud Shell Tellus S4 VE ja Shell Tellus S4 VK. Uue põlvkonna täissünteetilised hüdrovedelikud töötavad suurepäraselt ka arktilistes ilmastikuoludes.

 
 

Aastal 2016 esitles Shell uue põlvkonna mineraalseid hüdrovedelikke Shell Tellus S2 VX ja Shell Tellus S2 MX. Uusi tooteid hakati valmistama teise grupi baasõlidest. Eesmärgiks oli parandada muuhulgas hüdrovedeliku õhueraldusvõimet. See on üks olulisemaid hüdrovedeliku omadusi, mis tagab hüdrosüsteemi töökindluse ja –täpsuse. Uued tooted, Shell Tellus S4 VE ja VK on täissünteetilised tooted, mis on valmistatud GTL-tehnoloogial kolmanda grupi täissünteetilistest baasõlidest. Tänu gaasist toodetud baasõlidele on nende kahe toote omadused mineraalsete toodetega võrreldes veelgi paremad. Muu hulgas ka õhueraldusvõime.

Loe rohkem